Přirozený porod

Co je to přirozený porod?
Přirozený porod je takový, který spontánně začne v rozmezí 38. - 42. týdne těhotenství, probíhá bez vnějších zásahů a na jeho konci je zdravý novorozenec a zdravá matka.

Jaký existuje jiný porod než přirozený?
Kromě porodu přirozeného existuje ještě lékařsky vedený porod, kdy do procesu porodu je zasahováno zvenku. Například prostředky tlumícími bolest. Porod "vedou" lékaři a jsou to oni, kdo říkají mamince co dělat a co nedělat. V případě lékařsky vedeného porodu nemá žena příliš možnost následovat vlastní instinktivní sílu porodit, není podpořena v pocitu, že ví, jak porodit dítě.
Dalším typem porodu je porod císařským řezem. K tomuto typu porodu se lékaři uchylují v případě komplikací během porodu. Někdy se přistupuje ke konci těhotenství k tzv. plánovanému císařskému řezu například  v případě, že je miminko v patologické pozici (napříč) nebo brání v porodu dřívější úraz pánve matky, kdy je jasné, že miminko nemůže projít nebo v případě vstoupené placenty apod.
 
Pro jaký typ porodu se rozhodnout?
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje v případě, že neexistují žádné komplikace v těhotenství jako nejvhodnější porod přirozený. Na základě mnoha výzkumů a pozorování došli lékaři z WHO k tomu, že pro ženu jejíž těhotenství proběhlo bez komplikací je ideální variantou porod přirozený.
Samozřejmě každá žena je individuální a je možné, že pro některé ženy bude ideální porod lékařsky vedený. Toto rozhodnutí vždy záleží na dané ženě. Jediné co je opravdu důležité, je to, aby toto rozhodnutí žena učinila z vlastní svobodné vůle a nebylo jí nikým vnucováno, ani zdravotníky, ani okolím, ani médii, ani dulami :)
Porod, pokud ho žena prožije tak, jak si sama přeje, je ohromně posilující zážitek, který je později zdrojem velké síly.
V opačném případě, kdy žena je vystavena během porodu jakémukoliv tlaku, může být porod zdrojem velkého těžko řešitelného traumatu.
 
Jak docílit přirozeného porodu?
Podle doporučení organizace Lamaze vede cesta k přirozenému porodu přes několik jednotlivých kroků:
1. Porod začne spontánně. Nevyvolává se tedy před ukončeným 42. týdnem těhoteství v případě, že k tomu neexistuje opravdu závažný důvod.
2. Možnost pohybu v první době porodní. Žena se může voplně pohybovat, není upoutána na lůžko.
3. Nepřetržitá podpora během porodu a to jednou osobou. Podpora jednou osobou dodává ženě při porodu pocit bezpečí.
4. Porod probíhající bez rutinních intervencí. Porod není narušován zásahy, pokud to není opravdu nezbytné.
5. Spontánní tlačení ve vzpřímené nebo gravitačně neutrální poloze. Žena rodí v poloze, ke které sama dospěje a ne v pozici vleže na zádech. Tato pozice je WHO označována jako nevhodná.
6. Matka a dítě jsou nepřetržitě spolu a mají možnost nepřetržitě kojit.
Více o těchto zásadách na www.aperio.cz.