Kojení

Světová zdravotnická organizace doporučuje plně kojit miminko do 6 měsíců věku. Dodejme, že minimálně :)
Kojení miminku prospívá. Podporuje jeho imunitu, ale také rozvíjí jeho smysly, upevňuje v něm pocit bezpečí a prohlubuje vzájemný vztah mezi ním a maminkou.
Kojení není pouze přijímání potravy jde o velmi intimní prožitky matky a dítěte.
Pro většinu žen je kojení naprosto přirozeným procesem a nemají s ním žádaný zásadnější problém. Mohou se ovšem vyskytovat drobnější problémy jako ragády, zatvrdlé mléko a pod.
Níže naleznete pár základních tipů, jak se s těmito drobnými překážkami vyrovnat. V případě, že byste tápaly a nebo potíže byly silné a neustupovaly, můžete se na mne obrátit.
Tvorbě mléka pomáhají bylinkové čaje běžně dostupné v lékárnách či speciálních prodejnách.
 
Ragáda, prasklá bradavka:
někdy se stane, že bradavka praskne, dítě ji prokousne nebo se jakkoliv jinak poškodí.  Příčinou obvykle bývá nesprávná pozice při kojení. Vždy je třeba dbát na to, aby miminko mělo v pusince co největší kus bradavky. Jako řešení v současné době existují hydrogelové náplasti a nebo hydrogelová mast. Obojí velmi výrazně napomáhá hojení, které je mnohem kratší než za normálních okolností.
 Zatvrdlé mléko, může vést až k zánět prsu: v některých místech prsu se může mléko jakoby držet a zůstávat v něm. V každém případě, začne-li Vás prs bolet, nepřestávejte z něj kojit!!! Právě kojením se prs vyprazdňuje a pomáhá si. Ke zlepšení situace můžou pomoci klasické recepty našich babiček - tvaroh na prsa - vytahuje horkost. Před kojením můžete prsa nahřát ve sprše a lehce masírovat, poté kojit a p kojení obložit tvarohem. Takhle pořád dokola dokud se stav nezlepší.